Loader SIMT screenshots

Nejčastější otázky

Ovládání hry

Nemůžu se rozjet! Jak na to?

Zkus si nejprve spustit ve hře nápovědu klávesou F1.

Pokud ani to ti nepomůže, nejčastější příčinou bývá neodbržené vozidlo, nezařazená rychlost nebo neznalost způsobu rozjetí. Pro začátek doporučujeme v nastavení hry zvolit jednoduch ovládání vozidla (plyn a brzdu ovládáš samotnými šipkami).

Pro odbrždění ruční brzdy slouží klávesa R. Pro staniční brzdu klávesa Mezerník. Po nastartování pro zařazení rychlosti slouží klávesa E (vpřed) a klávesa W (vzad).

Jak si změním pohled kamery?

- pohled z kabiny nastavíš klávesou 5 (ř), vnější pohled klávesou 6 (ž)
- pohled do zpětných zrcátek: pro levé zrcátko klávesa 3 (š) a pro pravé klávesa 4 (č)
- otočení pohledu doleva a doprava: vlevo 1 (+), vpravo 2 (ě)
- z pohledu kabiny klávesou PageUp / PageDown změníš výšku směru pohledu
- kolečkem myši ovládáš zoom (přiblížení)
- pro max zoom existuje horká klávesa 1 na numerické klávesnici
- zoom slouží k přiblížení vzdálených objektů, uvidíš například lépe na blížící se semafor
- u vnějšího pohledu zmenítš kameru držením pravého tlačítka myši a táhnutím do stran
- točením kolečka myši meníš vzdálenost kamery od vozidla

Speciálně u tramvají
- u tramvají se mění směr pohledu v kabině podobně jako venku, tedy držením pravého tlačítka a táhnutím do stran

Jak se otevírá závora nebo brána?

Stačí se přiblížit k závoře či bráně, pokud možno kolmo k ní a hra tě sama vyzve prostřednictvím zprávy v horní části obrazovky k požadované akci.

Na stejném principu funguje kromě závor a bran také mycí rám, dílny ve vozovně, tankování nafty a plnění CNG nádrže.

Jak spustím a ovládám palubní počítač?

Palubní počítač se spouští klávesou F3. Je ho také možné sledovat funkční při pohledu v kabině. Ovládá se plně myší a vždy tě snadno provede k výběru požadované linky.

Pro detailní nápovědu navštiv v nápovědě sekci Palubní počítač.

Jak spustím navigaci?

Navigace je funkční jen v případě, že máte spuštěnou linku. Během manipulační jízdy navigaci nevyužiješ.

Navigace je dostupná pod klávesou F2. Zobrazí se orientační šipka nad vozem (při pohledu z kabiny před vozem), která ti ukazuje přímý směr k následující zastávce. Mimo šipku se zobrazí ještě ukazatele nad významnými křižovatkami, které ukazují, jakým směrem pokračovat.

Dále si během spuštěné linky můžeš spustit také mapovou navigaci v palubním počítači. K ní se dostaneš přes tlačítko Info a zde vyber Mapy

Zlatá verze hry

Musím za hru platit?

Hra se dělí na dvě režimy - verze zdarma a zlatá verze.

Verze zdarma
Tento režim je dostupný každému zdarma. Lze hrát neomezeně dlouho. Na zkoušku si v ní můžete vyzkoušet tři různé linky (například na letiště, autobusové nádraží či hlavní vlakové nádraží. Jsou v ní dostupné tři typy autobusů různých délek (12, 15 a kloubový 18 metrů dlouhý).

Zlatá verze
Díky zlaté verzi získáváme finance na další vývoj hry, který letos pokračuje již sedmým rokem. Koupí nás nejen podpoříš, ale získáš také plný obsah hry (propracovaný režim tramvají a trolejbusů, mnoho vozidel, linek a spoustu dalšího). podrobný výpis toho, co je obsaženo ve zlaté verzi najdeš v odstavci Co všechno dostanu, když si hru koupím?

Proč se platí formou předplatného?

Hra se připojuje k serveru, kam ukládá tvé statistiky. Pronájem však stojí ročně jisté finance. Zapomenout se nesmí také na to, že vývoj je náročný a stále přichází další a další náklady. Vyžadujeme pomoc po lidech, kteří se Simtem nemají nic společného. A v neposlední řadě chystáme multiplayer, kde se nejen jedná o náročný vývoj, ale také o pronájem náročnějšího serveru.

Vývoj hry je náš koníček, pracujeme ve svém volném čase a jsme běžně pracující nebo studující osoby.

Co všechno dostanu, když si hru koupím?

- propracovaný režím tří trakcí (autobus, trolejbus, tramvaj)
- rozsáhlou herní mapu s mnoho odlišnými linkami
- spoustu nových vozidel (Solaris, Karosa, Sor, tramvaje Tatry i Škody)
- pohled z interaktivní kabiny (prozatím jen u tramvají; u bus a tbus je kabina také, ale statická)
- online mapu (vidíte, kde se nachází ostatní hráči, jakou jedou linku a jejich zpoždění či nadjetí)
- speciální a mimořádné linky (náhradní doprava za tramvaj či vlak, výluky a objížďky nebo festivalové linky pro turisty)

Co se provozu týče. statisticky pak budeš mít ve hře přes 50 vozidel a 15 linek (+mimořádnosti) navíc.

Do budoucna plánujeme nejen rozšiřovat vozový park o nové modely, ale také rozšiřovat mapu o další linky a reálné mapy. Součástí zlaté verze také bude multiplayer, kde se hráči navzájem v reálném čase uvidí. Momentálně však pracujeme na novmé grafickém enginu, který přinese hezčí grafiku a efekty, a také optimalizaci hry, takže hra bude plynulejší i na méně výkonných počítačích.

Chci zlatou verzi, co pro to udělat?

Způsobů jak nás podpořit je několik:

Zlatou verzi chci aktivovat ihned
U všech těchto metod dojde k aktivaci okamžitě po zaplacení:
- platební kartou
- rychlým platebním převodem
- PayPal nebo GoPay účet
- Paysafecard

Zlatou verzi nemusím mít hned
U těchto metod trvá proces zpracování delší dobu:
- bankovním převodem
- Super Cash (s vygenerovaným kódem zaplatíte kdekoli v Sazce)
- osobně v Plzni a okolí (k aktivaci dojde ihned na místě setkání)


Po zaplacení a následné aktivaci již nemusíte nic dělat. Systém se o vše postará sám. Jakmile budete informování prostřednictvím e-mailu a soukromých zpráv zde na webu, stačí hru jen spustit a hrát.

Herní mapa - kudy kam

Kde najdu myčku?

Hlavní mycí rám autobusů a trolejbusů v roce 2015 kompletně vyhořel. Dva a půl roku museli řidiči jezdit se svými vozy do vzdálené smluvní myčky v areálu Tkalcovny v Koprasech. Na místě původní vyhořelé myčky byli v roce 2017 započaty stavební práce na novém mycím rámu, který byl v závěru roku zprovozněn a nyní řidiči mohou opět využívat myčku v areálu vozovny v Koprasech.

Mycí rám najdeme vedle tzv. pergoly, což je kryté stání trolejbusů. Budova je bílá, má na sobě barevné kostky a vjíždí se do ní od severu, kde je umístěn semafor signalizující stav mycího rámu (zelená - můžeš vjet dovnitř; červená - obsazeno nebo mimo provoz).

Orientace mycího rámu v areálu vozovny Koprasy
Depo Myčka

Kde najdu dílnu?

Hala nové dílny se nachází v místě původní staré budovy v areálu depa Koprasy. Přístupná je jak pro autobusy, tak také pro trolejbusy bez pomocného agregátu. vyřizuje se zde veškerý servis včetně úklidu interiéru. Jedině zašpinění vozu se řeší v myčce.

Orientace dílny v areálu depa Koprasy
Pokud víš, kde je depo Koprasy, máš napůl vyhráno. Hala dílny je velká hranatá bílá budova s výraznými zelenými pruhy. Pokud nevíš, kudy k depu Koprasy, můžeš mrknout na mapku níže. Do haly se vjíždí od jihu, tedy ve směru od plotu, za kterým vede trolejbusová trať.

Orientace dílny v areálu vozovny Koprasy
Depo Myčka

Kde najdu čerpací stanici?

V mapě se nachází aktuálně dvě místa s průmyslovými čerpacími stanicemi, kde můžeš tankovat naftu.

Autobusové nádraží
Pro hráče hrající verzi zdarma je k dispozici pouze čerpací stanice na autobusovém nádražím, viz. přiložená mapa níže.

Pumpa na nádraží

Autobusové depo Koprasy
Pro hráče vlastnící zlatou verzi hry se nabízí ještě dvojice čerpacích stanic přímo v areálu depa v Koprasech. I je najdete na přiložené mapě.

Depo Pumpa v depu

Kde je depo Koprasy?

Srdcem dopravního podniku je areál depa Koprasy. Nabízí veškeré zázemí pro péči o vozy. Najdeme zde administrativní budovu dopravního podniku, rozsáhlá stání pro autobusy i trolejbusy, halu nových dílen a také mycí rám pro autobusy a trolejbusy.

Depo je dostupné výhradně pro zlatou verzi hry. Pro vjezd a výjezd jsou k dispozici dvě brány. Jako hlavní slouží východní brána vedle administrativní modro-šedé budovy. Druhá, jižní brána, je nevyužívána a je trvale zavřena.

K depu se dostanete ze všech směrů. Nejsnadnější je příjezd od konečné Evropská, kdy jedete podél trolejového vedení severovýchodně, než dojedete k administrativní budově, kterou budete mít po levé straně.

Více již napoví následující mapka.

Mapa města Depo

Kde se nachází tramvajová vozovna?

Vozovna tramvají zatím není na mapě k dispozici. Pracuje se na modelech budov a různého dekoračního okolí.

Kde vozovna bude?
Místo je určené. Najdeme ji v budoucnu na opačném konci města, než je autobusové depo, ve čtvrti Střelná Hora. Jedná se o klidnou a odlehlejší čtvrť od centra města. Tramvajová trať sem povede pouze jedna, a to od současné Třídy kosmonautů dolů na sever, odkud to bude ještě přibližně kilometr nové trati.

Samotná vozovna se bude dělit na novou a starou část. V nové části se bude nacházet administrativní budova (vedení podniku ale zůstává v Koprasech), velká moderní průjezdná hala pro tramvajová stání a v neposlední řadě také parkovací stání pro autobusy, které odsud najíždí na blízké linky, jelikož z Kopras by to měli zbytečně daleko. Ve staré části pak najdeme mycí rám tramvají a přilehlou neprůjezdnou halu údržby.

Existuje nějaká mapa pro základní orientaci?

Mapu linkového vedení nabízíme níže. Pokud ale chceš vidět leteckou mapu, bude pro tebe zajímavější online mapa (dostupná jen pro zlatou verzi).

Mapa linek

Provozní záležitosti, instalace

Je nutný ke hraní internet?

Pro hraní je vyžadováno permanentní připojení k internetu. Hra se připojuje k hernímu serveru, se kterým komunikuje i během hraní. Ukládá na něj tvé statistiky z jízd, jako je například situace, kdy dokončíš linku - hra zpracuje celou tvoji jízdu a uloží ji do tvého profilu zde na webu. Můžeš si tak zjistit, kolik jsi ujel kilometrů, převezl cestujících, spotřeboval nafty či jaké jsi měl průměrné zpoždění nebo nadjetí. Dozvíš se také, kolikrát jsi jaké linky zajel.

Toto vše tvoří výhodu hned z několika důvodů. Pokud přijdeš o počítač nebo se přihlásíš z jiného, neztratí se ti žádné statistiky ani uložené pozice. Můžeš spravovat některá nastavení hry přímo v internetovém prohlížeči. A nejdůležitější výhodu tvoří budoucí multiplayer, který z pochopitelných důvodů nebude možný provozovat, pokud nebude hra připojena k internetu.

Za co získávám a ztrácím herní peníze?

Za co získávám herní peníze
- za každého přepraveného cestujícího do cíle po dojetí dané linky
- jedná-li se o speciální linku, může být odměna fixní, tzn. dostanete po dojetí vždy stejnou sumu

Za co ztrácím herní peníze
- tankování nafty
- servis a údržba vozu v dílně
- umytí vozu v myčce
- projetí červené na semaforu se senzorem
- několikáté předčasné vyjetí ze zastávky
- velmi špatný technický stav vozu

Proč mi hra nejde nainstalovat nebo spustit?

Důvodů může být více. Záleží, jak se hra chová v určitých situacích:

1) Hra se vůbec nespustí do přihlašovacího okna
S největší pravděpodobností Ti chybí nainstalovaný některý z balíčku nutný ke spuštění hry, popřípadě se některý z nich chybně nainstaloval. Zkus je přeinstalovat všechny ještě jednou, v závislosti na verzi Windows (pro Windows 10 bývá zpravidla vyžadován ještě speciální balíček níze v sekci Ke stažení

2) Hra se spustila jen jednou nebo vůbec
Nejspíše Ti spouštěcí .exe zablokoval antivirový program. U některých je možné přidat ručně hru / aplikaci do důvěrohodných programů. Může také pomoci spustit hru jako správce / administrátor.

3) Hra během načítání padá
Typicky tato situace vypadá tak, že vyskočí během načítání hláška Během načítání došlo k chybě, kontaktujte nás, prosím. V tomto případě došlo k chybě během načítání a hra uložila chybovou hlášku do error logu. Můžeš nám poslat zprávu, email nebo napsat do fóra a my se podíváme, co konkrétně za chybu Ti vyskakuje. Občas se stane, že uživatel hru spouští přímo z RAR archivu, aniž by ji rozbalil, čímž během načítání hry dojde k chybě, protože hra nedokáže načíst veškeré soubory z archivu. Je nutné hru rozbalit a hrát v samostatné složce. Také může být problém, že máš připojené zařízení, které hra nepodporuje (joystick, volant apod.), odpoj je, aby hra v menu nahoře v liště nevypisovala Připojené zařízení

4) Hra mi padá ihned po přihlášení
Zkus hru spustit jako správce / administrátor a před přihlášením stisknout CTRL+R

5) Hra padá při načítání na cca 99%
Jestliže ti v menu nahoře v liště vypisuje hra Připojené zařízení a ty přitom žádný volant připojený nemáš, musíš odpojit veškeré herní zařízení (volanty, pedály, ovládací panely a joysticky).

Po načtení hry mi chybí silnice a další objekty

Během načítání hry se nesmí aplikace shazovat / minimalizovat na lištu, nedojde pak k úplnému načtení všech objektů.

Mohu hrát na více počítačích, když mám zlatou verzi?

Zde vše závisí na konkrétní situaci. Každý uživatel hraje jinak a řešení této problematiky je individuální. Někdo hraje přes týden na intru / koleji a o víkendu doma. Někdo hraje střídavě u rodičů apod.

Aby se zabránilo hraní více uživatelů na jeden Zlatý účet a hra byla férová také k poctivým hráčům a k autorovi této hry, dokáže systém identifikovat všechny účty, kde dochází k přihlášení do hry z více počítačů a IP adres. Zpravidla situace, kdy hráč hraje z jednoho PC, ale různých IP adres, bývá tolerována (tedy například vozí notebook s sebou a přihlašuje se na různých místech), byť je účet nadále monitorován.
Pokud dochází na jednom účtu k přihlášení ze dvou a více počítačů střídavě, je tento účet sledován a může dojít k brzkému zablokování tohoto herního účtu.

Další situace je například, když si uživatel pořídí nové PC, to je taktéž tolerováno, jelikož většinou nedochází k četnému přihlašování na původním zařízení.

Mějte, prosím, na paměti, že zakoupením Zlaté verze hry Simt podporujete její následný vývoj. Taktéž touto finanční podporou však souhlasíte s našimi Obchodními podmínkami, kde si vyhrazujeme právo takovéto uživatele blokovat bez ohledu na to, mají-li předplaceno či nikoli.

Dále bychom rádi připomněli, že máte-li vážný zájem o hru Simt, můžete nás požádat o aktivaci tzv. jednodenní Zlaté verze. Bude-li Vám vyhověno, máte možnost vyzkoušet veškeré funkce Zlaté verze, což je rozhodně férový přístup.

Otázky k vývoji

Kdo hru vyvíjí?

Aktuálně je na vývoj pouze jeden člověk, který modeluje objekty, programuje hru, odpovídá hráčům a dělá vše ostatní kolem hry.

V minulosti nás bylo více, avšak někteří dostudovali a začali pracovat, popřípadě se změnili jejich zájmy. Vývoj Simtu však pokračuje dále.

vývoj hry zajišťuje Tomas již od roku 2011, kdy na všem začal pracovat.

Na co se můžeme v budoucnu těšit?

Za celou dobu vývoje se mi podařilo dosáhnout zhruba poloviny z nich. Když vývoj začínal, byli v plánu trolejbusy, tramvaje, AI vozy, obrovské město se spousty pestrými linkami a mnoho dalšího. To vše se mi podařilo do hry zasadit.

Do budoucna jsou plány stále velké. Mimo další obsah, vozy a mapy tam patří hlavně: cílem je multiplayer, železniční provoz, grafika, reálná mapa

- Multiplayer
Více informací o multiplayeru najdeš v dalším odstavci Multiplayer

- Železniční provoz
Stejně jako tramvaje, i železniční provoz je v plánu zpracovat do nejmenších detailů. Nejprve je však potřeba doladit autobusy, trolejbusy a tramvaje, aby bylo možné začít na vývoji železnice. V plánu jsou především příměstské linky sloužící jako doplněk městské hromadné dopravy. Očekávat železniční provoz však v nejbližší době není možné, dočkáme se ho až minimálně po multiplayeru.

- Grafika
Cílem není mít nepřekonatelnou grafiku se všemi druhy efektů, co existují. Rád bych však dosáhl příjemné a něčím vyjímečné grafiky, která by oku lahodila a dobře se na to koukalo. V tuto dobu to zatím engine hry neumožňuje, proto je potřeba doprogramovat nadstavbu, což zabere obrovské množství času :(

- Reálná mapa
Současná mapa je smyšlená, proto je v plánu minimálně jedna oficiální mapa podle reálného města - Plzně.

Multiplayer

Multiplayer, neboli hra více hráčů, kteří se navzájem vidí v herním světě, vytváří dokonalé završení celého vývoje Simtu. Původně byl plánován na rok 2018, ovšem vývoj je čímdál náročnější. Navíc se postupně ubírá jiným směrem, než původně bylo plánováno - přidává se více atraktivního obsahu, opravují se chyby a optimalizuje výkon hry, což také zabere nemálo času.

Multiplayer je nejprve plánován jen pro tramvaje, postupně se potom rozšíří i do ostatních trakcí. Bližší informace prozatím nejsou k dispozici.

Aby multiplayer mohl správně fungovat, bude zapotřebí výkonného serveru, který obstará výpočet centrálních dat - SSZ, AI doprava, počasí apod, což bude velmi nákladná věc - proto je dnes Zlatá verze formou předplatného.

Proč je vývoj tak pomalý?

Jak již bylo zmíněno výše v odstavci "Kdo hru vyvíjí" - aktuálně je na vývoj pouze jeden člověk, který modeluje objekty, programuje hru, odpovídá hráčům a dělá vše ostatní kolem hry.

V minulosti nás bylo více, avšak někteří dostudovali a začali pracovat, popřípadě se změnili jejich zájmy.

Autorem hry je Tomas, který hru vyvíjí již od roku 2011 a má to jako svůj koníček, který ho neustále baví.

Bohužel pro hru, Tomas je běžně pracujícím člověkem se soukromým životem, na vývoj je momentálně sám a proto jde vše pomalu.

Budou noční linky?

Noční linky jsou v plánu a budou již brzy. Koncept je víceméně daný. Noční linky by měli jezdit podle pevného jízdního řádu.

Pokud jsi zde nenašel svůj dotaz, můžeš prozkoumat ještě diskusní fórum

Information

Copyright

SIMT MHD © 2011 - 2019

All rights reserved

Online payment

Visa MasterCard
Verified by Visa MasterCard SecureCode